Čtenářský deník

5. dubna 2015 v 23:15 | B. |  knížky
První článek na tomto blogu, který se nebude týkat založení ani organizace, budu věnovat knihám.

Totiž. Miluju knihy. I když na ně někdy nemám dost času.

Ano, přiznám se, tento článek jsem překopírovala ze svého bývalého blogu. Možná se ještě pár takových dozačátku objeví, aby tu nebylo tak prázdno a smutno. Ale nebojte se, brzy začnu konečně psát nové články ;)


Ernest Hemingway - Pohyblivý svátek
V knize Hemingway vypráví o svém pobytu v Paříži ve 20. letech. Nejedná se o nějaký příběh, ale každá kapitola se zabývá trošku něčím jiným. Popisuje zde reálná místa i reálné osoby, ovšem, jak sám tvrdí, ne všechny události se staly přesně tak, jak o nich píše. Nevím tedy, co je pravda a co ne, ale tak či onak Hemingway dokázal krásně popsat tu neopakovatelnou atmosféru Paříže v této době a také podal svědectví o povahách některých svých přátel a zároveň známých osobností, jako je Francis Scott Fitzgerald nebo Gertrude Stein.
Přestože kniha není napínavá, je velmi dobře napsaná. Hemingway byl opravdu mistrem slova a v jeho podání jsou i všední každodenní události zajímavé.

Stephen Chbosky - The Perks of Being a Wallflower (Ten, kdo stojí v koutě)
Kniha vypráví o Charliem, labilním chlapci, jenž právě chodí na střední školu. Protože je velmi introvertní, má problém najít si přátele. Potom se mu to ale konečně povede a začíná žít úplně nový život. Také se poprvé zamiluje.
Kniha je napsaná formou dopisů, které Charlie posílá neznámé osobě. Já jsem ji četla v angličtině a musím to všem doporučit. Jazyk je opravdu jednoduchý, nemusíte být zrovna rodilí mluvčí, abyste tomu rozuměli. A je to vážně skvělá knížka. A stejně tak i filmové zpracování Charlieho malá tajemství s Emmou Watson.

Ivona Březinová - Holky na vodítku: Jmenuji se Alice
Knižní sérii Holky na vodítku možná už znáte. Jedná se o trojici knížek o třech dívkách, které propadli závislosti a s tou se nyní léčí. Já jsem to četla už kdysi dávno jako malá a teď jsem to náhodou znovu objevila v knihovně. A musím říct, že i teď mě to bavilo.
Tato konkrétní knížka pojednává o Alici, jež se zapletla s drogami. Popisuje, jakou procházela výchovou a co ji k takovému jednání vedlo. Je to velmi zajímavé a čtivé.

Richelle Mead - Sukuba 1, 2
Autorku Richelle Mead jsem si velmi oblíbila díka její knižní sérii Vampýrská akademie, již mohu zařadit mezi mé nejoblíbenější. Chtěla jsem si tedy od ní přečíst i něco jiného a vybrala jsem si další sérii Sukuba. Půjčila jsem si rovnou dva díly a hned se do nich pustila. Bohužel to pro mě ale bylo velkým zklamáním. Vlastně se divím, že jsem je vůbec přečetla oba dva.
Knihy vypráví o sukubě Georgině ze Seattlu. Sukuba je nesmrtelná bytost, která má za úkol svádět muže a tím z nich vysává jejich energii. V příběhu se ale vyskytuje mnoho dalších nesmrtelných, například vampýrů, andělů nebo démonů, až je z toho hotový guláš. Prostě hrozná blbost. Jediné plus je, že se to čte docela rychle.

Jostein Gaarder - Tajemství karet
Tohle je pro změnu taková filozofická knížka, ale čte se docela příjemně. Vypráví o chlapci Hansi Thomasovi, který podniká se svým otcem cestu z Norska do Athén, kde chtějí najít maminku, jež sem odjela, aby našla sama sebe. Během cesty se zastavují ve Švýcarském Dorfu, kde Hans dostane kolibří knížku, kterou ale nesmí nikomu ukázat. Proto si v ní čte potají a dozvídá se příběhy dalších lidí. Dějové roviny se zde začínají střídat a proplétat.
Více dopodrobna děj rozvádět nebudu a řeknu jen tolik, že se jedná o knížku k zamyšlení nad lidskou existencí. Myslím, že může mít určitý přínos jak pro děti, tak pro dospělé. Mně osobně se poměrně líbila, ovšem více mě zaujalo jiné dílo od tohoto autora s názvem Sofiin svět. Je ale pravda, že to je delší a trvá rozhodně déle ho přečíst.

Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě
O této knížce jsme se učili v češtině a zaujala mě tak, že jsem si ji chtěla přečíst. Vypráví příběh sedmnáctiletého Holdena, který odejde ze školy a rozhodne se jen tak toulat New Yorkem. Přitom zjišťujeme, že nemá absolutně žádný cíl ani motivaci k tomu, že by se měl o něco snažit. Právě tahle lhostejnost k životu mě ale dovedla k názoru, že tuto postavu opravdu nemám ráda. A když nemám ráda hlavní postavu, málokdy se mi pak líbí samotná knížka. V minulém století se možná jednalo o revoluční dílo milované teenagery (aby taky ne, když se snažilo provokovat a prolomit cenzuru), ale mě rozhodně nenadchlo. Možná prostě proto, že žiju v jiné době.

Robert Louis Stevenson - Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda
Zde mě nějak nenapadá, jak napsat, o čem kniha je, aniž bych prozradila pointu celého příběhu. Proto jen napíšu, že se jedná rozhodně o zajímavé dílo, které se mi hodně líbilo. Většinou se uvádí, že je to horor, ale strašidelné mi to vůbec nepřišlo, já bych to spíš definovala jako takové tajemné sci-fi z 19. století. Víc neprozradím, radši si knížku sami přečtěte. Nebojte, je to novela, takže žádná bichle.

George Orwell - 1984
Další známá kniha, která je často povinnou četbou. Pokud si ji můžete vybrat k maturitě, tak doporučuji (i když Farma zvířat od tohoto autora se mi líbila asi víc). Jedná se o antiutopický román, který popisuje totalitní režim, kde vládne Strana v čele s Velkým bratrem. Ta je velmi krutá, snaží se kromě přítomnosti ovládat i minulost a pokud se jí někdo vzepře, je doslova vymazán a nezůstane po něm ani zmínka. Tato knížka naráží hlavně na komunistický režim, proto u nás byla dlouhou dobu zakázána.

Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby
Další klasika, kterou nejspíš díky nedávnému filmovému zpracování nemusím dlouze představovat. Příběh se odehrává v USA ve 20. letech a popisuje tehdejší bezcharakterní společnost bohatých lidí. Gatsby se zamiluje do dívky, pro kterou je ochoten udělat naprosto cokoli. Jenomže zatímco se snaží zbohatnout, aby pro ni byl dost dobrý, ona se provdá. Jak tento milostný trojúhelník dopadne?
Je to moc pěkné dílo, velmi emocionální a dobře se čte. Určitě také doporučuji.

Don Miguel Ruiz - Čtyři dohody
Tohle je opravdu zvláštní knížka. Představuje životní filozofii založenou na moudrosti kmene Toltéků. Miguel Ruiz se pokusil tuto filozofii aplikovat na dnešní dobu. A o co přesně se jendá? Kniha popisuje důvody lidského utrpení. Snaží se nám říct, že všechny naše názory jsou už odmalička ovlivňovány společností, ve které žijeme. Pod vlivem výchovy si vytváříme dohody a podle nich pak všechny tyto názory, které nás v mnoha situacích drží zpátky a brání nám v rozvoji. Abychom mohli žít opravdu šťastný život, musíme tyto dohody zničit a místo nich se začít řídit novými čtyřmi dohodami, jež nám naprosto změní život.
I když spousta podobných knížek mi připadá jako bláboly, tato mezi ně rozhodně nepatří. Myslím to vážně, když řeknu, že vám otevře oči. Jsou zde sice určité části o Bohu, které jdou tak nějak mimo mě, protože nejsem věřící, ale jinak je to úžasná kniha. Zkuste si ji přečíst a možná vám pomůže uvědomit si, co je v životě opravdu důležité.

Vaše B.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama